Stort omfang:
Prosjektet omfatter rundt 15.000 ansatte og 330.000 innbyggere, og skal gi bedre kvalitet, økt pasientsikkerhet og mer tid til omsorg. Det handler om å gjøre hverdagen enklere for alle de ansatte innen pleie og omsorg tjenestene. Anskaffelsen markerer en viktig milepæl i et historisk samarbeid – og starten på jakten etter fremtidens journalsystem for hele regionen.
Prosjekteier og helse- og mestringsdirektør i Kristiansand kommune, Brede Skaalerud
Sebastian Johnsrud, Kristiansand kommune
Vi ser etter en løsning som er fleksibel, fremtidsrettet og tilpasset både ansattes og innbyggeres hverdag, sier prosjekteier og helse- og mestringsdirektør Brede Skaalerud i Kristiansand kommune.
Dette blir en felles anskaffelse basert på Agder-kommunenes egne behov og prioriteringer.
Daglig leder i IKT-Agder, Rune Johansen
Mona Hauglid
Et felles system i Agder for pleie- og omsorgstjenester vil gi bedre informasjonsflyt, enklere samarbeid på tvers av kommuner og styrket samhandling med sykehus, sier Rune Johansen, daglig leder i IKT Agder.
Estimert verdi på 250 millioner kroner:
Konkurransen er nå lyst ut på Doffin, med tilbudsfrist 31. mars 2026. Konkurransen har en estimert verdi på 250 millioner kroner.
Prosjektleder Tor Erik Longato-Tjønneland i PWC
Kjøstvedt foto
Neste steg er å vurdere tilbud fra leverandører. Målet er å signere kontrakt i løpet av 2026, og starte innføringen i 2027. I løpet av 2028 skal alle kommunene være i gang med det nye systemet – og Agder vil stå enda sterkere rustet for fremtidens helsetjenester, forklarer prosjektleder Tor Erik Longato-Tjønneland i PWC.
Teksten er i stor grad hentet fra en pressemelding som er gjengitt på Kristiansand kommune sine hjemmesider